IX Wielka Parada Smoków
 
Parada Smoków 2011
Program Parady
Smoczy Piknik Rodzinny
Przegląd Artystyczny "O Smocze Jajo"
Widowisko plenerowe
Kontakt
Archiwum
Forum

Szczegółowy Program XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
4 czerwca (sobota), ul. Grodzka – Rynek Główny


W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki walczyły o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowały tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turystów.

Tegoroczny temat Parady nawiązywał do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów przez wiele miesięcy tworzyły figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą nordycką.


Widowisko Plenerowe na Wiśle
4 czerwca (sobota), Zakole Wisły pod Wawelem

 
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska prezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wzięły udział Smoki, które powstały na podstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autor Einar Dahl). Smoki te, wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo (wrzesień 2011). Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski i Norwegii łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej i nordyckiej.

Teatr Groteska dziękuje Urzędowi Żeglugi Śródlądowej w Krakowie za pomoc w organizacji XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków. W tym roku Urząd Żeglugi Śródlądowej obchodzi 50-tą rocznice powstania. Od pięćdziesięciu lat Urząd działa na rzecz bezpieczeństwa Żeglugi Śródlądowej.

 
Smoczy Piknik Rodzinny
4-5 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie.

4 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
5 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00

Na odwiedzających Piknik czekał ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo”, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku był koncert Martine Lund Hoel (4 czerwca o godz. 20.30) – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyły oryginalne projekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artu w lutym b.r.

SMOCZY KONKURS PLASTYCZNY PGNiG I TEATRU GROTESKA
„Podróże z EKO-smokiem”
4-5 czerwca – Namiot PGNiG – Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niezwykłym smoczym konkursie plastycznym organizowanym przez PGNiG i Teatr Groteska!

Chrońmy smoki! Niech żyją w bajkowych krainach!
Niech latają nad zdrowymi lasami i czystymi rzekami!
Niech gaz z ich paszczy wybucha kolorowo!

Smoki zwykle są ZIELONE
popierajmy więc ich stronę!
Smok Ci dziś na kartkę wlazł?
Rety! On ma w paszczy GAZ! 


Przez dwa dni Smoczego Pikniku, każdy, kto odwiedził namiot PGNiG na Bulwarach Wiślanych (4-5 czerwca), w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków mógł udział w niezwykłym konkursie plastycznym!
 

 

 


 
Parada Smoków 2010

 
  
 

Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA
ul. Skarbowa 2a, Kraków

 

 

created by:
Eurohost

www design:
Maciej Szymanowicz